navigace novinky o seriálu epizody postavy titulky fórum
Poslední epizoda
názevPoltergasm
číslo09x02
premiéra06. 10. 2013
titulkyzde
popisodkrýt/skrýt spoiler
Aktuální titulky
epizoda:09x02 - Poltergasm
rip:HDTV LOL,
časování:100 %
překlad:100 % - Gamat
korekce:50 % - Gamat
datum vydání:8.10.2013 - 14:00
download:
Přístí epizoda
názevCrotchwalkers
číslo09x03
premiéra20. 10. 2013
popisodkrýt/skrýt spoiler

Rád bych přivítal všechny návštěvníky a čtenáře AmericanDad.cz u třetího dílu našeho rozhovoru s Martinem, vedoucím projektu American Dad, dabingové skupiny Perla Group. Nebudu dlouho zdržovat a rovnou se pustím do rozhovoru.

Prozraďte nám, proč jste se rozhodli nadabovat American Dad?

Když jsme začali tušit, že náš milovaný projekt Futurama převezme TV Prima, bylo jasné, že nemůžeme konkurovat ani v technické kvalitě, ani v rychlosti zpracování. Proto na našem fóru proběhla vášnivá diskuse o tom, jaký projekt budeme dělat až ukončíme Futuramu. Nápadů bylo poměrně dost, ovšem bylo potřeba dodržet několik kritérií, které byly podmínkou k tomu, abychom projekt vybrali. Důležité podmínky pro zvolení nového projektu jsou například tyto:

  • seriál nesmí vysílat žádná TV s českým dabingem nebo ho v nejbližší době plánovat
  • seriál musí mít k dispozici české titulky, podle kterých naši dabéři dabují
  • seriál nesmí být příliš náročný na zvukové efekty (velké zdržování projektu)
  • díl by neměl přesáhnout 30 minut kvůli délce zpracování
  • počet postav a jejich charaktery musí odpovídat možnostem dabérů Perla Group
  • seriál musí mít dostatečný počet fanoušků, abychom svou práci měli komu prezentovat
  • a hlavně se vybraný projekt musí líbit členům Perla Group. Děláme dabing ve svém volném čase, bez nároku na honorář a proto nás práce musí bavit

Podle těchto základních kritérií se do finále dostal seriál American Dad a Father Ted. To jsou v současné době naše hlavní seriálové projekty. Nutno podotknout, že pracujeme i na několika dalších, neméně významných projektech. Už brzy zveřejníme některé z nich.

Málem bych zapomněl pochválit člověka, který přišel s nabídkou obou těchto seriálů. Byl jím náš dabér a zvukař Tygr Karlos, takže díky Tygře.

Takže dalo by se již dnes říct, že jste fanoušky American Dad?

Pokud vím, tak většina členů Perly tento seriál neznala. Alespoň tedy do té doby, než nás o něm kolega Tygr Karlos neinformoval.

Jako vedoucí projektu jsem byl nucen několik dílů omrknout a zpracovat. A musím uznat, že jsem si seriál ihned zamiloval. Tento styl humoru mám moc rád. Myslím, že je to povedená náhrada za Futuramu. Ale jak se na tento seriál dívají hlavní dabéři tohoto seriálu? To se třeba dozvíte z nějakého dalšího rozhovoru přímo od nich.

A když už mluvíme o dabérech, kdo bude koho dabovat?

Do hlavních rolí byli vybráni tito dabéři:
Stan Smith Lubas
Francine Smithová Treta
Hayley Smithová Lady House
Steve Smith Mulder
Roger Matt.Murdock
Klaus Patrik Špaček

V jaké fázi se momentálně dabing nachází?

V tuto chvíli je nadabováno 5 dílů. Zvukař momentálně dokončuje 2.díl. Zajímavostí je i to, že zvukařem tohoto projektu je představitel hlavní postavy Stana Smitha. Lubas je momentálně dost vytížený svým zaměstnáním, ale pokud vše půjde dobře, tak 2.díl zveřejníme do konce října 2009. Dále pak předpokládáme tempo jeden díl měsíčně, stejně jako kdysi u Futuramy. Pokud bude mít náš dabing úspěch a nezačne seriál vysílat nějaká TV, tak je velká pravděpodobnost, že budeme dabovat dál a dál, dokud to nepřestane bavit nás i Vás.

Jak obsazujete postavy, které se v seriálu nevyskytují pravidelně?

Hlavní postavy a postavy vedlejší, které se v seriálu opakují, mají přiřazené stále stejné dabéry. I když je pravda, že u některých menších rolí, které se opakují, jsem už pár změn v průběhu udělal. Není to proto, že bych tak rád experimentoval, ale proto, že mi třeba postava z prvního dílu nezněla moc dobře a tak jsem jí do dalších dílů přeobsadil. Dalším důvodem je i nespolehlivost dabérů. Už jsem to tu dříve zmiňoval, ale i my máme mezi sebou dabéry, kteří jsou líní a nezodpovědní. Pokud nejsou schopni v časovém limitu odevzdat práci, tak je prostě nahradím. Z tohoto důvodu ve finále třeba dojde k tomu, že stejnou postavu ve dvou dílech mluví dva odlišní dabéři.

No, a co se týče těch postav, které se neopakují? To je jednoduché. Vyberu dabéra, který mi k postavě nejlépe sedne … a pokud je to někdo, kdo už nějakou postavu má, … tak musí ukázat své schopnosti a musí změnit hlas natolik, aby se odlišil od své původní postavy. Myslím, že zrovna tohle pitvoření hlasů baví dabéry nejvíce. U hraných projektů to většinou nejde, ale u animáků se dabéři opravdu vyblbnou :-)

Rád bych poděkoval Martinovi za tyto čerstvé informace z dabování seriálu American Dad! a těším se na další setkání, protože tímto náš seriál rozhovorů rozhodně nekončí.

Vydáno: 10. 10. 2009 | Autor: Babant |

Vítám všechny čtenáře AmericanDad.cz po prázdninové a seriálové pauze. Dnes vám přinášíme slibované pokračování rozhovoru s dabingovou skupinou Perla Group. Rád bych mezi námi opět přivítal Martina, vedoucího projektu American Dad.

Tak tedy, abychom navázali na minulý rozhovor, skončili jsme u výběru určitého projektu. Dejme tomu, že jsme si vybrali konkrétní projekt.

Kolik lidí se do přípravy projektu zapojuje?

Vždycky se zaměstnává jen nejnutnější počet lidí, protože je většinou rozjeto několik projektů najednou. Každý projekt má svého vedoucího, který má na starosti celou organizaci. Dále pak zvukaře, který je přiřazen k danému projektu a dabéry, kteří byli obsazeni. Seriál American Dad má hodně postav a proto se v tomto seriálu postupně objeví všichni naši dabéři.

Jak vybíráte hlasy pro jednotlivé postavy?

Hlasy dabérů vybírá vždy vedoucí projektu. Sám sepíše seznam jednotlivých postav, rozdělí je dabérům a následně koordinuje celý proces tak, aby dabéři včas svou práci odevzdali. Poté se všechen dabing zkompletuje a odešle zvukaři, který je posledním článkem pracovního procesu. Od něj už pak vyjde finální zvuková stopa.

Perla Group má v současné době asi 30 dabérů. Jejich hlasový projev vedoucí projektu většinou dobře zná. Podle charakteru hlasu se pak postava přiřadí konkrétnímu dabérovi. Někdy ovšem bývá problém s tím, že není k dispozici dabér ve věkové kategorii postavy a pak se musí mladší dabéři snažit napodobit starší postavu nebo naopak.

A jak probíhá vlastní proces dabování v Perla Group?

Vzhledem k tomu, že nemáme prostředky na to, abychom se scházeli v nějakém nahrávacím studiu a navíc jsme každý z jiného koutu republiky, tak se veškerá dabovací činnost odehrává doma.

Popíšu nyní proces, který se týká konkrétně dabování American Dad, protože třeba u her je postup trochu jiný.

Dabér obdrží video a titulky, které si spojí. Poté dostane popis postavy, kterou dabuje, popřípadě i časy, ve kterých se jeho postava vyskytuje. Následně si dabér projíždí film a vždy, když narazí na svoji postavu, tak si danou větu několikrát sjede nanečisto s postavou, aby ladilo klapání pusy s textem. Poté si větu nahraje.

Každý dabér používá jiný mikrofon i jiný nahrávací software. Proto posluchači někdy vnímají větší rozdíly mezi dabovanými postavami. Ale to je opět otázka financí. Tím, že jsme amatéři a pracujeme v domácích podmínkách, je jasné, že se zákonitě musíme potýkat s problémy, které nám naši fanouškové občas vytýkají.

Ano, na to jsem se chtěl právě zeptat. Na jaké problémy při dabingu narážíte?

Je to především špatná kvalita nahrávek a slabší herecký projev.

Ten první problém, je způsoben hlavně tím, že dabéři nemají k dispozici finanční prostředky na to, aby si mohli pořídit kvalitní vybavení. Ti, kteří v Perla Group mají nejlepší kvalitu nahrávek, museli obětovat několik tisíc korun. Naše dabování je však záležitost čistě dobrovolná a žádné peníze za svou práci nedostáváme. Proto nemůžeme dabéry nutit, aby investovali nějaký větší obnos, když není jisté, jak dlouho ještě Perla Group bude fungovat. A dále nemůžeme všem dabérům zaručit pravidelné a časté obsazování v projektech.

Ale pokud by měl dnes někdo zájem, stát se dabérem v naší skupině, mohu dopředu prohlásit, že s mikrofonem za 70 Kč to opravdu nepůjde. Všichni jsme samozřejmě začínali na levných mikrofonech, ale vzhledem k tomu, že Perla Group pomalu, ale jistě, získává jméno na českém trhu amatérského dabování, museli jsme zpřísnit podmínky a většina našich předních dabérů si „musela“ pořídit lepší mikrofony, aby jejich práce byla co nejlepší a mohla dobře reprezentovat Perla Group jako celek.

Dalším problémem bývá slabší herecký projev. Samotný kvalitní mikrofon ještě nezaručuje, že dabér bude dostávat větší role. Další podmínkou je totiž kvalitní herecký projev. To znamená, že dabér musí svou postavu ztvárnit tak, aby mu jí lidé uvěřili. Je potřeba umět pracovat s hlasem, s emocemi, zkrátka bez hereckého talentu to také nepůjde.

Tím, že nikdo z nás není studovaný herec, je jasné, že i mezi našimi dabéry jsou rozdíly ve kvalitě projevu. Toho jsme si samozřejmě vědomi, ale mnohdy je potřeba kvůli počtu postav obsadit všechny dabéry, i když třeba jejich herecký projev není úplně ideální. Proto prosím pochopte, že pracujeme s tím co máme k dispozici. Není nás tolik, abychom si mohli vybírat. Ale věřte, že všichni dabují jak nejlépe mohou a dovedou a za to jim všem moc děkuji.

Ještě k tomu dabingu, stará se někdo o jednotný překlad?

U seriálů naštěstí používáme běžně dostupné titulky, takže nemusíme přímo všechno překládat. Nicméně se velmi často stává, že délka psaného textu v titulcích neladí s dobou klapání pusy postavy, takže je mnohdy potřeba texty měnit a upravovat tak, aby dabing ladil. Přitom se ale musí zachovat obsah sdělení. Toto si každý dabér u své postavy řeší sám. Je jen potřeba, aby bral ohled na to, co říká jeho dabingový kolega před a po jeho pasáži.

Pokud se někde objeví například sporná výslovnost nebo nějaký slangový výraz, tak na fóru založíme debatu a dohodneme se, jak budou všichni problematický výraz vyslovovat.

Vzhledem k tomu, že jednotliví dabéři mezi sebou při dabingu nekomunikují a každý se stará jen o svou postavu, může se ve finále stát, že když si dabér malinko upraví text a zvukař pak skládá dohromady zvukové stopy, tak na sebe dialogy dvou komunikujících postav nemusí navazovat. V takovém případě se pak musí nahrávky předělávat.

Jak dlouho na konec trvá výroba jednoho českého dílu?

To je hezká otázka a já svou odpovědí i trochu pozlobím naše lenivé dabéry. Rychlost výroby jednoho seriálového dílu je závislá na dvou faktorech: rychlosti dabérů a rychlosti zvukaře. Ale asi bych měl být trochu konkrétnější, aby naši čtenáři měli lepší představu.

Na úvod je důležité říci, že naši dabéři i zvukaři práci pro Perlu dělají ve svém volném čase. Každý z nás má svou práci nebo školu, máme své rodiny, své koníčky a zájmy a to vše se musí brát v úvahu.

Hlavní postava do jednoho dílu seriálu se dá nadabovat za jeden den, když je dostatek času, dobrá nálada a chuť pracovat. Ovšem projektů máme najednou rozdělaných vždy více, takže abychom dabéry nepřetěžovali, necháváme všem tak 3 týdny na odevzdání práce. Zpočátku je dabování intenzivnější, aby se něco nadabovalo „do šuplíku“ pro případ, že by třeba nějaký klíčový dabér na delší dobu onemocněl. Což by ve finále velmi brzdilo celý projekt.

Když se dostanou kompletní podklady do rukou zvukaři, tak záleží na tom, jak jsou v daném díle náročné doprovodné efekty. Pokud zvukař dělá pohodovým tempem a nejsou žádné komplikace, trvá výroba jednoho dvacetiminutového dílu průměrně 2-4 týdny. Ale jak už jsem předeslal, je to všechno hlavně otázka času, který jsou členové týmu schopni a ochotni do práce investovat. Někdy je času málo a tak práce trvá déle … někdy je naopak pohoda a práce jde od ruky. Všechny na Perle nás spojuje velké nadšení pro tuto činnost, ale zaměstnání, škola a rodina má vždy přednost.

Dostali jsme se tedy do fáze, kdy je celý díl nadabován a zkompletován. Provádí někdo na konci kontrolu kvality?

Bylo by časově nemožné, aby někdo kontroloval každý nadabovaný audio soubor a vracel ho kvůli špatné kvalitě hereckého projevu nebo kvůli špatné technické kvalitě nahrávky.

Když všichni dabéři odevzdají své postavy na určitý díl seriálu, tak se vše pošle jako balíček ke zvukaři. Ten postupně vše vkládá do video stopy a dabing míchá se zvukovými efekty v pozadí. Zvukař je ten, který v rámci možností čistí nahrávky dabérů a vkládá je do úst postavám. Pokud něco neladí nebo chybí, tak sám kontaktuje dabéra a požádá ho o opravu. Což také bohužel mnohdy velmi zdržuje rychlost zpracování. Hlavně v případě, kdy dotyčný dabér má čas na dabování jen o víkendech.

Když je vše hotovo, tak se nahraje pracovní verze na naše fórum. Naši členové toto dílko zhodnotí, pochválí nebo zkritizují. Pokud většina z nás uzná, že je to dobré nebo alespoň přijatelné, tak se finální verze nahraje na naše stránky ke stažení.

Tím se dostáváme k závěru dnešního rozhovoru. Rád bych všechny čtenáře upozornil, že první díl české verze American Dad! z dílny Perla Group již byl úspěšně dokončen a osobně ho považuji za nadmíru povedený. Je dostupný ke stažení na stránkách Perla Group.

Rád bych pro dnešek poděkoval Martinovi za čas, který věnoval rozhovoru s námi. V příštím pokračování našeho rozhovoru se již podíváme na vlastní dabování seriálu American Dad!

Máte-li s amatérským (či profesionálním) dabováním nějaké vlastní zkušenosti nebo pokud byste měli nějaký dotaz na Martina, vedoucího projektu Ameriacan Dad! dabérské skupiny Perla Group, neváhejte se vyjádřit níže v komentářích.

Vydáno: 05. 10. 2009 | Autor: Babant |
Skupina dabingových nadšenců Perla Group (viz. nedávný rozhovor) uvolnila dnes očekávaný nadabovaný pilot seriálu American Dad! .
Zvukovou stopu můžete stáhnout ZDE Návod jak spojit stopu s videem zase ZDE Dobře se bavte!

P.S. Podle mého osobního názoru je dabing velmi velmi kvalitní.
Vydáno: 21. 07. 2009 | Autor: Maxman2000 |


Strana 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | další strana